Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Da li članovi porodice onih koji se stavljaju u regolu mogu da koriste sanitarnu zaštitu?

Uslov građana doseljenika u fazi regulisanja po mnogim je aspektima hibridan tj.ima se pravo ostati u Italiji, nastaviti sa radnim odnosem, imalo bi se čak pravo uspostaviti novi radni odnos ako se izgubio stari, ali se još uvek nema prava i istinita dozvola za boravak.
Radnik koji je fazi regulisanja ima pravo na upis (koji vrše radnici koji imaju dozvolu za boravak) u Nacionalnu Sanitarnu Službu (SSN).

O ovome smo govorili u prethodnim emisijama.
Prva regija koja je prešla na upis radnika koji su fazi regulisanja u Lokalna Udruženja Sanitarnih Jedinica je bila Ragija Lacijo, koju su sledile ostale regije. Odluka koja je donešena je jedno pravo i zadrav razum, zato što doseljenik radi, ovlašćen je da regularno nastavi radnu aktivnost i od 10.septembra uplaćuje doprinose (čak i doprinose Nacionalne Sanitarne Službe), tako da ne bi imalo smisla odbiti mu sanitarnu knjižicu od kada je plaća i ima pravo na sve usluge.

Ali ovo, ponavljam, važi samo za pojedinačnog radnika koji čeka da bude regulisan. Drugim rečima, regulisanje radnika se ne prenosi automatski na članove porodice koji su na teretu istog. To na žalost nije predviđeno zakonom u materiji regulisanja koji, ni direktno niti indirektno, dozvoljava takvo prenošenje.

Dakle situacija je sledeća: radnik u fazi regulisanja bi mogao da se upiše u Nacionalnu Sanitarnu Službu (uz normalnu knjižicu) uz privremenu polisu koja će se obnavljati sve dok se regulisanje ne bude perfekcionisalo i sve dok mu ne bude data dozvola za boravak. Žena i sin će međutim biti smatrani po svim efektima kao oni koji neregularno borave, ali bez da postoji jasna razlika između pre i posle regulisanja radnika.
Što se sanitarne zaštite tiče, strane državljane koji su bez dozvole za boravak podsećamo da član 35 Jedinstvenog Teksta o doseljeništvu predviđa sve forme sanitarne zaštite koja se smatra neophodnom, što znači zaštita bolničkog i ambulatorijskog tipa (lekarski pregeldi, analize, terapije, specijalistički pregledi itd.). U smislu istog člana 35 se predviđala sanitarna zaštita za maloletnike koji nisu u regoli, garantujući sve forme neophodnog pedijatrijskog lečenja, podrzaumevajući tu i pomoć savetnika.

Dakle, moguće je da kako žena tako i sin osobe koja se stavlja u regolu dobiju tzv.privremenu sanitarnu knjižicu tj.na određeno vreme, koja dozvoljava sva hitna lečenja, ali i ona koja se pokažu neophodnima. Uz privremenu sanitarnu knjižicu se nema pravo na izbor ličnog doktora, ali se svakako garantuju sva neophodna lecenja. Na osnovu ovoga Lokalna Udruženja Sanitarnih Jedinica su trebala da se organizuju (ali se nije desilo u svim gradovima) stavljajući na raspolaganje doktora koji vrši sve funkcije ličnog lekara samo za tzv.klandestince. Doktor u ovom slučaju prepisuje sve specijalističke preglede, terapije itd. i eventualno lečenje.
To se odnosi na sva lečenja iako su stalnog i ambulantnog karaktera.