Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Lista materinstva: kada i koliko

Zavisna radnica

· ima pravo na doprinose za obaveznu odsutnost sa posla za 2 meseca koja prethode porodjaju i za 3 meseca posle porodjaja

· ima mogucnost da unapred iskoristi periode odutnosti sa rada pred porodjaj i da pomeri periode odsutnosti sa rada posle porodjaja sve do 7-og meseca posle porodjaja uz meru Inspektorijata Rada

· ima pravo sa sabere, u slucaju ranijeg porodjaja, periodu posle porodjaja period pred porodjaj koji nije iskoristila sve do najvise pet meseci (iako nije pocela da radi i ako je predala zahtev INPS-u u roku 30 dana od porodjaja). Takav period od pet meseci je prepoznat cak iako je do ranijeg porodjaja doslo dva meseca pre pretpostavljenog porodjaja

· ima mogucnost, uslovljenu zdravstvenim stanjem i radnim okruzenjem (zdravstveno stanje i radno okruzenje moraju biti potvrdjeni medicinskim sertifikatom i potvrdom koju izdaje odgovorni lekar s ciljem zastite i prevencije zdravlja na radnom mestu) da uziva obaveznu odsutnost sa radnog mesta mesec dana pre pretpostavljenog datuma porodjaja sve do 4 meseca posle porodjaja

· ima pravo na doprinose, u slucaju usvajanja dece, za 3 meseca posle stupanja deteta u porodicu,samo ako dete nema vuse od sest godina.

Radnica ima pravo na obavezne dohotke posle porodjaja cak i u slucaju u kojem je:

· dete rodjeno mrtvo

· dete preminulo posle porodjaja

· doslo do prekida trudnoce posle 180-og dana trudnoce.

U slucaju smrti, ozbiljne bolesti majke, njenog napustanja deteta ili davanja deteta ocu, dohoci za izostanak sa posla (uz stetu od 80%) se daju ocu radniku koji predaje zahtev davaocu posla i INPS-u u kojem potvrdjuje takvu situaciju.

Ako do napustanje dodje u toku tri meseca posle porodjaja:
· majka ne dobija nikave dohotke u momentu napustanja;
· otac dobija dohotke za ostale periode sve do detetovog treceg meseca.

Steta iznosi 80% poslednje dobijene plate za obavezne ne-radne dane i placa je, uopsteno, davalac posla u ime INPS-a.

Za kucne pomocnice treba uzeti u obzir konvencionalne retribucije.

INPS medjutim placa direktno:

· nezaposlene ili osobe suspendovane sa posla koje ne uzivaju tretiranje integracije plate

· zavisne radnice zaposlene u poljoprivrednom sektoru.

Samostalna radnica

(direktna uzgajivacica, radnica na njivi, zanatlija i trgovkinja) upisana u odgovarajuce liste pre perioda trazenja odstete i u regoli sa uplacenim doprinosima.

Radnica ima pravo na:

· na period odstete od 2 meseca pre i 3 meseca posle datuma porodjaja (nije zatrazena obavezna odsutnost sa radnog mesta)

· u slucaju usvajanja deteta, odsteta se placa za 3 meseca posle datuma ulaska deteta u porodicu, ali samo pod uslovom da dete nema vise od sest godina

· period odstete od 30 dana u slucaju spontanog ili terapeutskog pobacaja koji se verifikovao ne pre treceg meseca trudnoce.

Odsteta iznosi 80% konvencionalnih retribucija, stabilisanih zakonom svake godine.

Odstetu placa direktno INPS.

Odstetu ne dobija otac samostalan radnika cak ni u slucaju usvajanja ili prihvatanja deteta.

Zavisna radnica
koje placa doprinose 14%

ima pravo:

· na trudnicku pomoc pod uslovom da rezultiraju akreditovanim bar tri meseca u roku 12 meseci koji su prethodili dva meseca pre porodjaja

· na pomoc pri pobacaju (samo ako je do istog doslo ne pre treceg meseca trudnoce) pod uslovom da rezultiraju akreditovanim tri meseca u 12 meseci koji su prethodili samom pobacaju.

Mera pomoci varira u odnosu na doprinosnu starost u toku 12 meseci koji su prethodili dva meseca pre datuma porodjaja.

Nezaposlene zene

Doprinos za materinstvo, drugacija od odstete za materinstvo, mora da se zatrazi od opstine i placa ga INPS.

DRZAVNI DOPRINOS ZA MATERINSTVO
Majke, privremene radnice rezidentkinje u Italiji, Italijanke, strankinje koje imaju boravisnu kartu, sa najmanje 3 meseca uplacenih doprinosa u periodu izmedju 18 i 9 meseca pre porodjaja, ili efektivnog ulaska deteta u porodicu u slucaju usvajanja, imaju pravo na 1.589,75 euro (£.3.078,000) sa svako rodjeno, tj.prihvaceno dete.

U slucaju u kojem privremena radnica uziva vec pomoc za materinstvo, koju pruza INPS ili neka druga sluzba, manju od 1.589,75 euro (£.3.078,000), ima pravo na pomoc koja predstavlja razliku izmedju te novcane pomoci i vec navedenog iznosa od 1.589,75 euro (£.3.078,000).
Tu novcanu pomoc ne treba mesati sa socijalnim dohotkom koji izdaju opstine koje, medjutim, izdaju istu bez osiguravajuce zastite.
Novcana pomoc se ne podudara sa svakim tretmanom materinstva istog ili iznosa koji je veci od 1.589,75 euro (£.3.078,000).

Boravisnu kartu ne treba mesati sa dozvolom za boravak, jer boravisnu kartu izdaje nacelnik milicije strancima koji redovno borave na italijanskoj teritoriji najmanje 6 godina i nosioci su dozvole za boravak.

Izvuceno sa sita www.inps.it.