Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Intervju sa Đanlukom Borgi - Pomoćnik Regije Emilija Romanja

Bolonja – Kuda ide pravo na azil?

Intervjuisali smo Gianlucu Borghi, Regionalnog Predstavnika za Socijalne Politike, Doseljenistvo, Medjunarodnu Cooperaciju i Projekat «Mladi».
Kao prvo pitali smo kako su izabrali Bolonju kao grada u kojem organizovati Prvu nacionalnu Konvenciju o Pravu na Azil.

Odgovor: Radi se o predlogu koji su nam dali Italijanski Savet za Solidarnost, Amnesty International i mreza ne-vladinih organizacija koje rade sa doseljenicima i njihovim pravima.
Bolonja (koja je sada pod rezimom desnice) je prosle godina bio verovatno jedini centar koji nije aktivirao nikakav tip projekta u okviru Nacionalnog Programa za Azil. Posle svega bila je to odluka dosledna onome sto se desava sada na nacionalnom nivou posle odobravanja novog zakona o doseljenistvu koja fakticki umanjuje temu izbeglica.
Podsecam da je nasa zemlja jedina zemlja Evropske Zajednice koja jos uvek nema organsku normativu o azilu. Ako je moguce reci, posle zakona Bossi-Fini, stvari su se pogorsale.
S jedne strane ceka se dugo na prepoznavanje statusa izbeglice, a u nekim slucajevima su se verifikovale suspenzije sazivanja Centralne Komisije za pregled. Postoje nejasnosti sto se tice doprinosa za prvu pomoc izdatih od Prefekture i vrlo cesto humanitarne dozvole za boravak se ne obnavljaju.
Ono sto se desava u nasoj zemlji (mislim na poslednja iskrcavanja na Siciliji, na zalost jedan vrlo znacajan primer) je ne postavljati ove specificnosti u centar paznje ne toliko politicke nego ni institucionalnet rasprave tj. medju onima koji dolaze u nasu zemlju nalaze se i mnogi zatrazioci azila, osobe koje beze od situacije koja je za njih postala nepodnosljiva.

Na institucionalnom nivou smo sigurno mogli da ucinimo nesto vise tokom proteklih godina, ali se to nije desilo. Danas, iako postoji nova normativa koju je nasa regija, ali ne samo ona, osudila neprihvatljivom i pokusala da to da do znanja u svim institicionalnim sedistima, stvorila se situacija koja sve teze uzima u obzir ovu temu. U ovom kontekstu pokusati napraviti jedan kratak sadrzaj, reorganizovati politicku inicijativu lokalnih institucija, regija i udruzenja mi izgleda zaista korisno.
Moram da kazem da od odziva na apel koji je predstavljen u Bolonji 12.oktobra krenuti od samog pocetka je moguce, mozda uz pomoc neke parlamentarne inicijative opozicije. Mi moramo bar da predlozimo ovu temu. Ali to nije dovoljno. Snosimo odgovornost na lokalnom nivou i za gradove i regije. Iz ovog razloga smatram da je vazno aktivirati inicijative prihvatanja koje bi mogle da se suoce, iako u jednoj negativnoj nacionalnoj slici, na jedan od najboljih mogucih nacina.

I posle susreta odrzanog 12.oktobra Karavan za Pravo na Azil i protiv svih ratova posetice razne gradove medju kojima Trevizo, Veneciju i Padovu 15/16/17.oktobra.