Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Kap Anamur – Nastavlja se sa podrškom apela koji je pokrenuo italijanski Savet za solidarnost

Intervju sa Marijom Silvijom Olivjeri

Nastavlja se sa mobilisanjem za prihvatanje 37 izbeglica iz Sudana koji se već danima nalaze na nemačkom brodu Kap Anamur, a kojem italijanska Vlada brani da uplovi u nacionalne vode.

Apel koji je pokrenuo italijanski Savet za solidarnost su već prihvatile mnogobrojne laičke i katoličke organizacije, osobe iz sveta kulture, udruženja doseljenika, socijalne snage i desetine parlamentaraca iz Komore i Senata i evropskog Parlamenta.

Zatražili smo komentar Marije Silvije Olivjeri iz italijanskog Saveta za solidarnost

Pitanje: Da li nam možeš dati poslednje podatke i vesti koje kruže oko ovog nemačkog broda?

Odgovor: Ovo su poslednje vesti: Malta je, kao i Italija, odbila da prihvati brod iznoseći da je, kao što je i komandant broda Kap Anamur više puta ponovio, ovih 37 osoba spašeno 100 milja od italijanske obale i 180 milja od obale Malte. Zbog toga je, prema onome što kaže pravo o plovidbi, odgovornost Italije da prihvati potencijalne zatražioce azila, tako ih mi zovemo, tj.osobe koje beže, koje traže zaštitu.

Što se hrane i humanitarne pomoći tiče, javile su se mnoge organizacije koje žele da pomognu, koje donose hranu i najosnovnije stvari. Ono do čega nam je u suštini najviše stalo jeste da ove osobe budu zaštićene, što se za sada još uvek negira.

Mi kao italijanski Savet za solidarnost gledamo da pokrenemo apel kako bi brod konačno mogao da uplovi, ali i da pokrenemo opšti apel kako bi podsetili da u Italiji mora da se zaštiti i prizna pravo na azil. Pokrećemo ovaj apel sada, dok se ovaj brod nalazi u međunarodnim vodama, baš sada kada će ponovo početi debata u Parlamentu baš u vezi predloga Zakona o azilu.

Komora će 12.jula ponovo započeti diskusiju o zakonskom predlogu koji će, nadamo se, konačno biti prihvaćen, jer se radi o Zakonu na azil i pre svega se nadamo da će zakon moći da bude efektivan instrument za zaštitu onih koji je traže u Italiji. Zbog toga mi kao italijanski Savet za solidarnost, zajedno sa ostalim organizacijama koje rade na zaštiti prava na azil u Italiji, insistiramo na uvođenju instrumenata koji će poslužiti kao efektivna zaštita za ove osobe.
Definitivno kažemo ne odvođenju zatražilaca azila u centre za identifikaciju koji će, u to smo sve sigurniji, sve više ličiti na privremene prihvatne centre. Želimo da osobe koje traže azil, a kojima se ne prepozna status izbeglice, imaju pravo na odbranu, pravo da podnesu žalbu u Italiji. Vrlo često se zahtev za azil odbija na osnovu ličnih vrednovanja, procena koje pravi jedna osoba koja, kao takva, može da napravi grešku.

Želimo dakle da pružimo efektivnu pomoć ovim osobama i želimo da se izda zakon koji će kao cilj imati zaštitu osoba koje traže azil u Italiji, a ne čuvanju granica, granica «tvrđave» Italije unutar još veće «tvrđave» koja se zove Evropa.