Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Turistička viza

Ko ima turističku vizu ne može da vrši nikakvu radnu aktivnost.
Kada se jednom uđe u Italiju (nezavisno od činjenice da li je potrebna ili ne ulazna viza za turizam) pre nego sto isteknu 8 dana, obavezno je otići u Kvesturur kako bi se zatražilo izdavanje turisticke dozvole za boravak, inače se izlaže riziku isključenja iz zemlje.
Kada prođu 8 dana od ulaska nije više moguće zatražiti obnovu i ko podlegne kontroli rizikuje, a dešava se vrlo često, da mu se izrekne mera isključenja iz zemlje koja na osnovu novog zakona može odmah da se izvrši uz pratnju do granice.
Uzmimo u obzir da ovaj momak nije zatražio turističku dozvolu za boravak i, pošto ne može da radi, mogao bi da zatraži preinačenje u dozvolu samostalan rad.
Izdavanje ulazne turističke vize je diskretno; zakon Bossi-Fini šta više predviđa da odgovorni konzulat ne mora uopšte ni da motiviše meru odbijanja izdavanja turističke dozvole za boravak.

Drugim rečima, zakon kaze da ako se želi, moguće je dobiti turističku vizu i obrnuto.
Kada stranac jednom uđe u Italiju sa turističkom vizom (ili ako dolazi iz neke zemlje koja nije navedena), može da dobije dozvolu za boravak koja će trajati onoliko koliko je to navedeno u vizi. U vizi se obično navodi trajanje ovlašćenog boravka na prostoru Šengena. U svakom slučaju se turistička dozvola za boravak ne izdaje na više od 3 meseca, tako da je dakle apsolutno diskretna i isto toliko retka mogućnost produženja i obnove dozvole za boravak za još tri meseca. Samo pod posebnim i dokumentovanim uslovima (na primer, iz zdravstevnih motiva) Kvestura može diskretno da ovlasti produženje dozvole za boravak.

ORATITI PAŽNJU: oni koji se prezentuju Kvesturi sa isteklom turističkom dozvolom za boravak kako bi zatražili obnovu, rizikuju da dobiju meru isključenja iz zemlje.