Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Komentar o dekretu br.241 iz 2004.god.

U parlamentu je u toku debata u vezi promene zakonskog dekreta br.241 iz 2004.god. u zakon, tzv.dekret o zabrani deportovanja stranaca koji bi prihvatajući ili pokazujući da prihvata stav Ustavnog suda trebao ponovo da organizuje materiju deportovanja stranaca, pratnju do granice i izdavanje potvrde pravnih vlasti. Ovaj dekret, koji je već operativan, je uveo sistem putem kojeg pravne vlasti utvrđuju mere o deportovanju i nasilnom odvođenju do granice.
Očigledno je da nema smisla diskutovati samo o represivnim merama kada je normativni sistem upravnog aparata, koji bi trebao da uredi ulaske u Italiju, sistem koji umesto da spreči u stvari dovodi do tajnog boravka osoba.

Treba obratiti pažnju na amandman koji su predložili Senatori Vivijani, Maritati i Guerconi koji bi bi omogućio promenu boravišne dozvole bilo koje vrste (na primer, turističke boravišne dozvole) u dozvolu za zavisan rad – dakle u okviru «posebnih» kvoti – samo pod uslovom da postoji mogućnost sklopiti redovan radni ugovor sa preduzećem ili davaocem posla privatnikom. Ovaj amandman su u suštini pozitivno ocenili čak i neki predstavnici većine u Senatu kao što su Senator Bošeto iz Forca Italije i Bobijo iz Nacionalne Alijanse. Čak je i podsekretar Dali definisao vrednim pažnje pitanje koje su postavili Vivijani i ostali senatori.

Aktuelna situacija, tj.normativa predviđena Jedinstvenim tekstom o doseljeništvu onako kako ga je modifikovao Zakon Bosi-Fini, tj.mogućnost onih koji imaju boravišnu dozvolu neke druge vrste kao što je na primer turistička ili studentska dozvola za boravak da je direktno promene u radnu boravišnu dozvolu, bi moglo da predstavlja – ako ne element koji rešava ovaj problem – onda bar elemet koji bi mogao da olakša stvaranje klandestinaca na italijanskoj teritoriji.
Tako nešto će samo još više zakomplikovati život onima koji dolaze iz zemalja za koje nije ukinuta ulazna viza. Ako mislite da je dovoljno obratiti se italijanskom konzulatu radi vađenja ulazne vize za turizam, grdno se varate: izdavanje ulazne vize za turizam – argument o kojem smo govorili više puta u našoj emisiji – je diskretan akt italijanskog konzulata do te granice da Zakon Bosi-Fini predviđa da se mera odbijanja zahteva za vizu ne mora ni motivisati. Vrlo su česti slučajevi žena koja ovde u Italiji imaju redovnu boravišnu dozvolu i koje treba da se porode, ili su se upravo porodile, a ne mogu da dovedu ni majku niti oca koji bi im pomogli u toku prvih meseca života deteta. Ulazna viza za turizam se dakle ne dobija ni u ovim takoreći «dokumentovanim» slučajevima.