Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Rumunija – Osobama koje su se u inostranstvu zadržale više od 90 dana biće oduzet pasoš

Pogranične vlasti Rumunije su u avgustu mesecu oduzele više od 4000 pasoša (pasoši su oduzeti Rumunima koji su se vraćali u zemlju gde su trebali da provedu letnji odmor) kao posledica uvođenja novih mera protiv tajnog doseljeništva koje je vlada Rumunija morala da prihvati na zahtev Evropske unije.

Od Rumunije se tražilo da – uoči ulaska u Evropsku uniju predviđenog za 1.januar 2007.god. – pojača mere i kontrolu primenjujući mere protiv tajnog deoseljeništva. Vlada Rumunije je dakle ovog leta počela da primenjuje mere koje su više nego stroge, ako ne i smešne. Uzrok tome je prvi korak u procesu ulaska u Evropsku uniju koji je, kao što znamo, nepouzdan i koji bi u odnosu na Rumuniju mogao da znači tranzitni režim sa posebnim merama koje će državljane Rumunije, u celosti ili samo delimično, nastaviti da smatra državljanima “ekstrakomunitarcima”. Ove mere bi mogle da budu na snazi najmanje dve, a najviše sedam godina, pre nego što se uopšte i uspostavi efektivna i puna sloboda kretanja. Sve osobe koje se dakle vraćaju u Rumuniju sistematski će biti kontrolisane, a posebno će da se proveravati koliko su dugo boravile u inostranstvu.

Državljani Rumunije od januara 2000.god. – kao što je poznato – ako izlaze iz zemlje kao turisti, idu na kratki boravak i putuju u zemlje Evropske unije, ne moraju više da vade ulazne vize. Mogu slobodno da prelaze granice ako imaju pasoš i adekvatna sredstva izdržavanja.

Praktičan primer – Državljanin Rumunije koji ulazi u Italiju kao turista (na najviše devedeset dana) ne mora više, pre nego što krene na put, da vadi ulaznu vizu u italijanskoj ambasadi nego, kada uđe u Italiju, mora u roku od osam dana da izvadi boravišnu dozvolu za turizam.
Državljani Rumunije koji su se u inostranstvu zadržali više od devedeset dana kao turisti (ili iz drugih motiva koji ne opravdavaju izdavanje boravišne dozvole na više od devedeset dana) će morati da ispoštuju meru vlade Rumunije koja predviđa suspednovanje i oduzimanje pasoša na period od jedne do pet godina.

Norma je donešena još 2003.god., ali se tek sada primenjuje

Ne govorimo dakle o novoj, nego o odluci koja je donešena još 2003.god. Evropska unija je svojim neprekidnim zahtevima jednostavno nametnula ovu normu koju je vlada Rumunije počela da primenuje od avgusta 2005.god. Evropska unija je izgleda više htela politički da se dokaže jer se stupanje norme na snagu poklapa sa početkom letnjeg odmora koje Rumuni provode u svojoj zemlji gde im se iznenada oduzima pasoš.

Rumunske vlasti su, oduzimajući pasoše, želele da pokažu Briselu da se Ruminija aktivirala u borbi protiv tajnog doseljeništva i da pogranična milicija nije korumpirana (kako kruže glasine), nego da se zakon ozbiljno primenjuje i poštuje.

Evropska politika ide iz krajnosti u krajnost … Ova norma je u očiglednom kontrastu sa vrlo poznatom činjenicom: zna se da državljani Rumunije ne moraju više da vade ulazne vize tako da sa malo sreće mogu da putuju po celoj Evropi, rade “na crno” i, ako se izbegnu kontrole, šalju novac kući.

Ova je situacija u kojoj se nalaze mnogi Rumuni koji žive evropskim zemljama. U Italiji živi 250 hiljada Rumuna koji imaju boravišne dozvole ali procene – koje su naravno neslužbene, jer nisu potkrepljene već poznatim podacima – govore o milion osoba. Jasno je da državljani ove zemlje mogu lakše da putuju, ali je isto tako evidentno da trpe ucene kada traže smeštaj koji moraju skupo da plate, rade “na crno” itd. Ovo objašnjava razliku između osoba koje borave u regoli i onih koje nisu u regoli, kao i što objašnjava zašto su Rumuni jedna od onih nacija koja je imala najviše koristi od procedure regulisanja 2002.god.

Ova vest se na žalost komentariše sama, a pitanje o oduzimanju pasoša još uvek nije našlo soluciju. Ministarstvo unutrašnjih poslova Rumunije je, posle nedelju dana protesta na granici, objavilo da je suspendovalo meru o oduzimanju pasoša, ali još uvek nije jasno da li će se ova mera ponovo uvesti ili će se primenjivati “tu i tamo”, što je element koji nas apsolutno zabrinjava.

Vraćanje pasoša

Vlada Rumunije je izjavila da će pasoši biti vraćeni osobama koje budu podnele opravdanje, tj.dokumente (na italijanskom jeziku, ako je osoba boravila u Italiji) prevedene na maternji jezik u kojima se navodi motiv zbog kojeg se osoba zadržala u inostranstvu duže od devedeset dana, posebno na prostoru Šengena.
Vlada Rumunije je između ostalog precizirala da će osobe, koje ubuduće ostanu van zemlje više od tri meseca, rizikovati zabranu izlaska iz zemlje porekla.
Paradoksalno je što se u celoj ovoj stvari kao ne zna da su osobe sve do sada (uz evidentno znanje i tolerisanje rumunskih vlasti) izlazile iz zemlje ne vadeći ulazne vize i odlazile u inostranstvu gde su radile i slale novac kući.

Ograničavajuća pravila … i više nego što treba

Rumunske vlasti od 1.oktobra 2005.god. uvode novo pravilo: državljanin Rumunije, koji nema poziv ili rezervaciju u hotelu, a želi da uđe na prostor Šengena, će morati, naravno pre nego što krene na put, da pokaže da ima 100 evra za svaki dan boravka u inostranstvu, povratnu kartu i lekarsko osiguranje.
Ovo su dokumenti bez kojih se ne može izaći iz Rumunije.
Moramo međutim da zapazimo da su minimalna sredstva izdržavanja, koje su vlasti Rumunije predvidele za svoje državljane, mnogo viša od onoga što traži vlada Italije na osnovu normi Šengena (što samo potvrđuje smešnu prirodu ove mere).