Per la libertà di movimento, per i diritti di cittadinanza

Situacija medicinskih sestara koje dolaze iz zemalja koje su nedavno stupile u EU

Odgovor – Zakon Bosi-Fini je modifikovao Član 27 koji govori o posebnim radnim vrstama koje se nalaze van režima kvoti. Zakon Bosi-Fini je, što se prihvatanje medicinskih sestara tiče, stabilisao da je prihvatanje iz inostranstva moguće nezavisno od izlaska dekret odliva, tj.nezavisno od raspoloživosti kvota: davalac posla dakle može da, bez brojnih ograničenja i bilo kojeg momenta u godini, podnese zahtev za ovlašćeno prihvatanje medicinske sestre pod uslovom da se njena diploma prihvata i omogući tako ulazak radnika koji dobija boravišnu dozvolu povezanu sa posebnom radnom aktivnošću koju stranac vrši kod tog davaoca posla.
Davalac posla bi dakle mogao da kaže da zainteresovana osoba ima mogućnost da radi samo kod njega što znači da ne postoji mogućnost promene davaoca posla.

Druga solucija koja bi mogla da se primeni u ovom slučaju se odnosi na uslov zainteresovane osobe koja je postala tzv.“evropska” državljanka: radi se o državljanki Poljske koja uživa drugačija prava koja se danas prepoznaju državljanima zemalja koje su nedavno ušle u EU.
Prošlog proleća je izašao poseban dekret odliva koji je stavio na raspolaganje kvote rezervisane samo za radnike koji dolaze iz “novoevropskih” zemalja. Obevšteni smo o postojanju raspoloživih kvoti zato što državljani ovih zemalja nisu toliko zainteresovani za rad u Italiji.
Radnici koji dolaze iz ovih zemalja ne moraju da vade ulaznu vizu nego mogu od novog davaoca posla, direktno u Italiji, da dobiju ovlašćenje za prihvatanje u okviru rezervisanih kvoti. Posle toga novi davalac posla može da, kada proveri da li postoje kvote na raspolaganju i kada dobije ovlašćenje za prihvatanje ove osobe, podnese zahtev radi promene boravišne dozvole dobijene na osnovu Člana 27, pod uslovom da je osoba zaposlena kod davaoca posla koji je dobio ovlašćenje, u normalnu radnu boravišnu dozvolu.

Moramo da vodimo računa da su, što se tiče radnika koji dolaze iz zemalja koje su nedavno ušle u EU, “tranzitne” odluke predviđene za ograničenja samo za zavisan posao dok radnici koji rade samostalno mogu slobodno da se kreću i stabilizuju u zemljama EU.
Ako bi, dakle, ista osoba, pošto je medicinska sestra, želela da počne samostalno da radi u nekoj privatnoj ili javnoj instituciji, ne bi morala da vadi boravišnu dozvolu nego bi mogla da dođe direktno iz inostranstva, a mogla bi da – pošto već legalno boravi – zatraži boravišnu kartu u funkciji vršenja slobodne profesionalne radne aktivnosti.